Zastosowanie płynów do dezynfekcji
Płyn do dezynfekcji szpitala to podstawowy preparat w placówkach ochrony zdrowia. Można stosować go w celu dezynfekcji ciała oraz często użytkowanych powierzchni, takich jak poręcze czy klamki. Stosowanie takich płynów w dużym stopniu poprawia bezpieczeństwo oraz komfort psychiczny zarówno pracowników, jak i pacjentów danej placówki.
Dlaczego należy używać płynów do dezynfekcji?
Stosowanie płynów do dezynfekcji powinno być nawykiem nie tylko pracowników placówek ochrony zdrowia, ale także wszystkich ludzi na całym świecie. Regularne odkażanie dłoni przy użyciu płynów do dezynfekcji pozwala szybko i skutecznie pozbyć się większości bakterii i wirusów z powierzchni naszego ciała.Używanie płynów do dezynfekcji jest bardzo skutecznym sposobem mycia dłoni i doskonałą alternatywą w przypadku, gdy akurat nie mamy dostępu do wody. Warto zaopatrzyć się w taki płyn i korzystać z niego na przykład wtedy, kiedy jesteśmy poza domem i zamierzamy coś zjeść, a nie mamy akurat dostępu do bieżącej wody, aby umyć dłonie.
Jakie rodzaje płynów do dezynfekcji można wyróżnić?
Można wyróżnić przede wszystkim dwa podstawowe rodzaje płynów do dezynfekcji. Pierwsze to najpopularniejsze preparaty na bazie alkoholu, natomiast druga grupa to preparaty, które są pozbawione tej substancji.Jeśli chodzi o preparaty na bazie alkoholu, wykazują one bardzo silne właściwości bakteriobójcze. Mogą one jednak powodować uczulenie, dlatego nie każdy może je stosować. Dla takich osób odpowiednią alternatywą będą wszelkiego rodzaju mydła antyseptyczne, które pozbawione są alkoholu.
Czy płyn do dezynfekcji szpital to skuteczny preparat?
Badania wykazują, że płyny do dezynfekcji szpitali to preparaty charakteryzujące się bardzo dużą skutecznością. Działają one silnie bakteriobójczo, a także wykazują działanie wirusobójcze.W przypadku wirusów, działanie takich płynów uzależnione jest przede wszystkim od struktury wirusów. Wirusy, które mają strukturę osłonkową, są zdecydowanie bardziej podatne na działanie płynów do dezynfekcji, niż wirusy hydrofilne.