Przetwarzanie miedzi – czemu jest ważne i jak się odbywa?

Przetwarzanie miedzi – czemu jest ważne i jak się odbywa?

Nasz świat bez miedzi chyba nie mógłby istnieć, a przynajmniej nie w formie, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Ale zasoby tego surowca nie są nieograniczone. To czyni go bardzo cennym i nadaje wagę staraniom, by odzyskać jak najwięcej miedzi, która już jest w obiegu. Dlaczego i w jaki sposób przetwarza się miedź?

Powody, dla których warto przetwarzać miedź

Każda ruda zawiera bardzo niewiele tego istotnego metalu. Dlatego też wydobycie miedzi w kopalni wymaga sporo pracy, a także dodatkowej obróbki i wytopu. To jeden z powodów, dla których recykling miedzi jest najbardziej polecanym rozwiązaniem. Inna przyczyna ma oczywiście związek z ekologią.

Wydobycie miedzi jest nieobojętne ekologicznie, a wyrzucanie nieprzetworzonych przedmiotów wykonanych z tego metalu po prostu nierozsądne. Co więcej, przy recyklingu odzyskiwana jest praktycznie całość materiału, co stanowi dodatkowy argument za tym rozwiązaniem.

Skup miedzi – recykling i zarobek w jednym!

Jeśli mamy do dyspozycji choćby kilka kilogramów miedzi w skupie (dobry adres: Zlomex.pl – skup złomu w Krakowie), z pewnością zarobimy na niej powyżej 100, a może nawet 150 zł! Jak widać, to metal cenny także w sensie finansowym. Sprzedaż miedzi do skupu wiąże się także z promowaniem dobrych praktyk w zakresie działań proekologicznych.

Gdyby każdy kto ma do dyspozycji odpady miedziane tak postąpił nasza planeta odetchnęłaby z ulgą. Złom miedziany zdecydowanie nie powinien być składowany na wysypiskach, ponieważ metale wchodzą w reakcje z glebą i przedostają się do niej, zmieniając jej skład.

Jak dokładnie przetwarza się miedź?

Miedź, którą dysponuje dany skup metali (np. Zlomex.pl – skup złomu w Krakowie), zostaje najpierw posegregowana. Trafia następnie do specjalistycznego zakładu zajmującego się recyklingiem metali. Potem firma dokonująca recyklingu przystępuje do przetopienia złomu miedzianego przy użyciu specjalnie do tego dostosowanego pieca.

Następnie odzyskanej miedzi nadawany jest nowy kształt, najczęściej ten najbardziej wygodny. Zaraz potem metal oczyszcza się z niedoskonałości, o ile zachodzi taka potrzeba.