Prenatalne badania układu krążenia

Prenatalne badania układu krążenia

Obecnie mamy bardzo duże możliwości, aby odpowiednio zadbać zarówno o zdrowie kobiety w ciąży, jak i jej dziecka. Przyszła mama może również przeprowadzić różnego rodzaju badania prenatalne, które mają na celu znalezienie poważnych wad lub chorób u płodu. Wczesne wykrycie wielu z nich pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia.

Badanie USG

Jedno z podstawowych badań w czasie ciąży to właśnie to wykonywane za pomocą aparatu ultrasonograficznego. Pozwala ono na zbadanie podstawowych wyznaczników prawidłowego rozwoju płodu, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Badanie USG przebiega w następujący sposób – lekarz nanosi specjalny żel na odsłonięty brzuch pacjentki oraz głowicę aparatu, a następnie delikatnie przesuwa nią po powierzchni brzucha. Badanie trwa od 10 do 30 minut i jest całkowicie bezbolesne.

Echo serca płodu

Echo serca płodu również jest badaniem wykonywanym aparatem USG, jednak przeprowadza je lekarz specjalizujący się w echokardiografii. Zaleca się je, jeżeli występuje zwiększone ryzyko wystąpienia wad anatomii i funkcjonowania układu krążenia.

Echo serca płodu umożliwia wykrycie wielu wad anatomicznych oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca i całego układu krążenia. Wczesne wykrycie umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania i zapewnienie dziecku specjalistycznej opieki tuż po narodzeniu.

Wskazania do echokardiografii

Echo serca płodu można przeprowadzić na życzenie pacjentki, jednak zazwyczaj ma to związek z wystąpieniem czynników ryzyka. Najczęściej lekarz prowadzący ciążę zleca wykonanie echokardiografii z powodu nieprawidłowych wyników podstawowych badań.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia wad układu krążenia u płodu należą obciążenia genetyczne, przebycie przez ciężarną określonych chorób czy przyjmowanie pewnych leków. Z dokładną listą można zapoznać się na stronie https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia.