Kiedy warto odwiedzić notariusza?
Wiele osób nie zna pełnego zakresu obowiązków notariusza. Szukając pomocy prawnej, klienci często odwiedzają innych prawników lub sądy. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, warto poznać sytuacje, w których należy umówić spotkanie w kancelarii notarialnej oraz dowiedzieć się jak przygotować się do takiej wizyty.
Na czym polega praca notariusza?
Notariusz, zwany dawniej rejentem, zajmuje się głównie sporządzaniem aktów notarialnych oraz poświadczaniem dokumentów. Współpraca z notariuszem jest w pełni bezpieczna. Jest to bowiem osoba zaufania publicznego, która mianowana jest przez ministra sprawiedliwości.
Jej obowiązki regulowane są przez ustawę Prawo o notariacie, a wszystkie prowadzone czynności objęte są tajemnicą zawodową. Dzięki pracy notariusza umowy cywilnoprawne zyskują moc dokumentów urzędowych, a strony kontraktów mogą prawnie dochodzić swoich należności.
Jak znaleźć dobrego notariusza?
Ukończenie pięcioletnich studiów prawniczych, odbycie aplikacji notarialnej, zdanie egzaminu państwowego oraz mianowanie przez ministra sprawiedliwości sprawiają, że każdy notariusz jest osobą o odpowiednich kompetencjach, która rzetelnie wykonuje swoje obowiązki. Warto podkreślić, że jeśli sytuacja prawna klienta nie budzi obaw rejenta, zobowiązany jest on do udzielenia mu profesjonalnej pomocy.
Przed wizytą u notariusza warto sprawdzić jednak cennik kancelarii. O ile maksymalna wysokość taksy notarialnej regulowana jest prawnie, drobne różnice w pobieranych opłatach są widoczne pomiędzy poszczególnymi rejentami. Wahając się nad wyborem odpowiedniej kancelarii, warto zasięgnąć opinii w Internecie.
Jak przygotować się do wizyty u notariusza?
W zależności od kancelarii procedury towarzyszące wizycie mogą się różnić. Z tego względu należy wcześniej zadzwonić i upewnić się co przygotować na umówione spotkanie. Warto podkreślić, że aby móc dokonać jakichkolwiek czynności notarialnych należy dysponować ważnym dowodem osobistym lub paszportem.
Zwykle konieczne jest również wcześniejsze dostarczenie dokumentów związanych z udzielaną pomocą. Dzięki temu notariusz może poznać daną sytuację i zebrać odpowiednią dokumentację na spotkanie. Najczęściej rola rejenta ogranicza się do przygotowania aktów notarialnych, spisania testamentu, odczytania spadku, a także sporządzenia majątkowej umowy małżeńskiej lub aktów towarzyszących transakcjom na rynku nieruchomości.
Należy podkreślić, że notariusz przyjmie każdego klienta, który potrzebuje pomocy zgodnej z jego zakresem obowiązków. Uprawnienia rejenta, zwłaszcza te związane ze sprawami spadkowymi, w znaczącym stopniu odciążają polskie sądy, a prowadzone przez niego postępowanie często pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć niepotrzebnego stresu.