Czy warto zainwestować w dom energooszczędny?
Z uwagi na wykorzystywanie nietypowych rozwiązań oraz materiałów, wzniesienie domu energooszczędnego jest droższe niż podobnego domu o tym samym metrażu budowanego najpopularniejszymi metodami. Czy warto zainwestować w dom energooszczędny? Jak wygląda budowa domu energooszczędnego?
Porównanie zużycia energii
Ogrzewanie domów wnoszonych obecnie najpopularniejszymi metodami jest kosztowne energetycznie, a więc generuje wysokie opłaty. Teraz, kiedy ceny energii rosną, a jednocześnie mamy większą świadomość, jak bardzo energetyka jest szkodliwą dla środowiska gałęzią przemysłu, zainteresowania domami energooszczędnymi rośnie.
Szacunkowe roczne zużycie energii średniej wielkości domu budowanego tradycyjnymi metodami to 160 kWh/m2. Pod adresem www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ można zapoznać się z dokładną analizą zużycia energii przykładowego domu energooszczędnego średniej wielkości – szacunkowe zużycie roczne to 80 kWh/m2.
Wykorzystywane rozwiązania
Jeden ze sposobów ograniczenia zużycia energii wykorzystuje się już podczas projektowania domu, którego bryła powinna być jak najprostsza. Wszelkie balkony, lukarny i tym podobne elementy sprawiają, że ciepło się rozprasza. Ważne jest również właściwe rozmieszczenie przeszklonych części domu.
Oprócz projektu domu i jego odpowiedniej orientacji w stosunku do kierunków świata, ważne jest również wykorzystanie wysokiej jakości materiałów. Właściwie wykonana izolacja i ocieplenie, a także odpowiednie uszczelnienie okien czy drzwi znacznie zmniejszają zużycie energii.
Prefabrykowane domy energooszczędne
Domy prefabrykowane są składane na placu budowy z gotowych elementów. Montaż trwa kilkanaście godzin, a wykonanie ścian, stropów oraz więźby dachowej średniej wielkości domu zajmuje od kilku do kilkunastu dni.
Dzięki temu, że elementy domu prefabrykowanego są wykonywane w bezpiecznych warunkach hali produkcyjnej, ich szczelność i poziom wykonania izolacji jest bardzo wysoki. Energooszczędny dom prefabrykowany to długofalowa inwestycja, a dodatkowo jest on o wiele szybciej gotowy do użytkowania niż dom wznoszony tradycyjnie.